O KRATOMU – JE KRATOM LEGÁLNÍ?

A
A
kratom informace - co je to kratom - kratom dávkování - kratom účinky

Co je to kratom? Je kratom legální?

Co je to kratom? Je kratom legální? informace o kratomu – druhy kratomu – co je to kratom

O KRATOMU

– JE KRATOM LEGÁLNÍ?

 

Velmi jednoduše – ANO JE. Má to ovšem svoje „ALE“. V České republice není podle legislativy ČR kratom schváleným výživovým doplňkem, či potravinou a jedná se tedy pouze o sběratelský předmět. Můžete si jej tedy koupit, ale čistě pro sběratelské účely.
Zcela zakázán je kratom pouze  v Austálii, Barmě, Vietnamu a Malajsii. V roce 1943 bylo pěstování kratomu zakázáno také v Thajsku. Znovuzlegalizovám byl až v roce 2013. Do té doby byl zde druhou nejvíce konzumovanou ilegální drogou. Na přelomu ledna a února 2017 byl kratom také zakázán agenturou DEA v USA.

 

CO JE TO KRATOM?

Dosahuje výšky až třiceti metrů a vyskytuje se především v jihovýchodní Asii. Nalézt ho můžeme v tropických lesích v Thajsku, Indonésii, Malajsii, na Velkých i Malých Sundách. Setkat se s ním můžeme hojně také v Africe. Tamní odruda se řadí do čeledi Hallea a roste převážně v močálech.

 

„Tropický strom příbuzný kávovníku.“

 

Odborně se kratom nazývá Mitragyna speciosa a poprvé byl vědecky popsán holandským botanikem Pietrem Willemem Korthalsem v 19. století. Vyznačuje se velkými zelenými listy a žlutými květy.
V dnešní době je již rostlina populární téměř po celém světě. V minulosti se nejvíce užívala v jihovýchodní Asii jako náhražka za opium. Díky svým účinkům podobným opiu, je kratom také často označovám jako „legální droga“. Účinky podobné opiu jsou u kratomu způsobeny, díky vysokému množství alkaloidů, které listy obsahují. Nejedná se tedy o opiat, jak je často mylně uváděno.

kratom

V minulosti tuto vlastnost využívali především rolníci, kterým žvýkání kratomových listů ulehčovalo často fyzicky velmi náročnou práci na polích. V dnešní době se kratom využívá nejrůznějšími způsoby. V zemích, kde jeho konzumace není zakázaná, ho lidé používají například na zvýšení soustředěnosti, zlepšení výkonu a také pro jeho celkově příznivé účinky na lidský organismus.

 

O pozitivních a negativních účincích kratomu se dočtete v článku

KRATOM JAKO ANTIOXIDANT – POZITIVNÍ A NEGATIVNÍ ÚČINKY

 

V alternativní medicíně má kratom zastoupení do dnes. Jeho analgetické účinky napomáhají snižovat bolest, příznivě působí proti střevním infekcím a některé studie srovnávají jeho účinky dokonce s morfiem. Dříve se také kratom využíval v Asii, jako lék při závislosti na opiátech.
Jeho účinky jsou lehce euforické až sedativní, ale také energetické a relaxační což se liší v závislosti na odrudě. Těch máme hned několik. Odrudy dělíme podle zbarvení žilek na listech. Ty jsou buď zelené, žluté, červené nebo bílé. Podle nich si také kratom získal svůj název. (Green, Yellow, Red, White) Druhý název v pořadí bývá obvykle podle místa pěstování, nebo v případě Maeng Da – se zde jedná například o vyšlechtěnou odrudu.

DRUHY KRATOMU

Odruda Maeng Da patří v dnešní době mezi nejvíce oblíbené druhy kratomu. O toto prvenství se zasloužila díky svým silným účinkům, které jsou větší, než u většiny ostatních druhů.

 

Maeng Da Green –„energy booster“

Energy: 10 Stimulant: 8 Relax: 4
Ze všech zmíněných druhů se Maeng Da Green nejvíce vyznačuje svými energetickými a stimulačními účinky. Bývá tak nejčastěji vyhledávaným druhem, jelikož nabízí optimální kombinaci obojího.  

 

Maeng Da Red – „stimulant“

Energy: 4 Stimulant: 9 Relax: 6
Tento druh je nejvíce stimulační, ale jeho energetické účinky jsou o proti ostatním druhům relativně malé.  

 

Maeng Da White – „relax“

Energy: 6 Stimulant: 6 Relax:
Maeng Da White je vyhledávám pro své uvolňující a relaxační účinky. Dodává o něco méně energie než Maeng Da Green, ale svými účinky se mu v zásadě podobá.

SLEDUJ NÁS NA FACEBOOKU: KLIKNI ZDE!

UPOZORNĚNÍ: Článek má pouze informativní charakter. Kratom podle legislativy ČR není schváleným výživovým doplňkem, či potravinou. Jedná se tedy o sběratelský předmět. Informace zde uvedené slouží pouze k všeobecné informovanosti a nejedná se o šíření toxikomanie. Údaje zde uvedené, jsou dostupné volně na internetu a autor neručí za pravdivost či správnost uvedených údajů.

YOU MAY ALSO LIKE

cs_CZCzech
pl_PLPolish cs_CZCzech
Main Menu x