O KRATOMU – JE KRATOM LEGÁLNÍ?

A
A
Co je to kratom? Je kratom legální?

Co je to kratom? Je kratom legální?

Co je to kratom? Je kratom legální? informace o kratomu – druhy kratomu – co je to kratom

O KRATOMU

– JE KRATOM LEGÁLNÍ?

 

Velmi jednoduše – ANO JE. Má to ovšem svoje „ALE“. V České republice není podle legislativy ČR kratom schváleným výživovým doplňkem, či potravinou a jedná se tedy pouze o sběratelský předmět. Můžete si jej tedy koupit, ale čistě pro sběratelské účely. Zcela zakázán je kratom pouze  v Austálii, Barmě, Vietnamu a Malajsii. V roce 1943 bylo pěstování kratomu zakázáno také v Thajsku. Znovuzlegalizovám byl až v roce 2013. Do té doby byl zde druhou nejvíce konzumovanou ilegální drogou. Na přelomu ledna a února 2017 byl kratom také zakázán agenturou DEA v USA.

 

CO JE TO KRATOM?

Dosahuje výšky až třiceti metrů a vyskytuje se především v jihovýchodní Asii. Nalézt ho můžeme v tropických lesích v Thajsku, Indonésii, Malajsii, na Velkých i Malých Sundách. Setkat se s ním můžeme hojně také v Africe. Tamní odruda se řadí do čeledi Hallea a roste převážně v močálech.

 

„Tropický strom příbuzný kávovníku.“

 

Odborně se kratom nazývá Mitragyna speciosa a poprvé byl vědecky popsán holandským botanikem Pietrem Willemem Korthalsem v 19. století. Vyznačuje se velkými zelenými listy a žlutými květy.

V dnešní době je již rostlina populární téměř po celém světě. V minulosti se nejvíce užívala v jihovýchodní Asii jako náhražka za opium. Díky svým účinkům podobným opiu, je kratom také často označovám jako „legální droga“. Účinky podobné opiu jsou u kratomu způsobeny, díky vysokému množství alkaloidů, které listy obsahují. Nejedná se tedy o opiat, jak je často mylně uváděno.

kratom

V minulosti tuto vlastnost využívali především rolníci, kterým žvýkání kratomových listů ulehčovalo často fyzicky velmi náročnou práci na polích. V dnešní době se kratom využívá nejrůznějšími způsoby. V zemích, kde jeho konzumace není zakázaná, ho lidé používají například na zvýšení soustředěnosti, zlepšení výkonu a také pro jeho celkově příznivé účinky na lidský organismus.

 

O pozitivních a negativních účincích kratomu se dočtete v článku: KRATOM JAKO ANTIOXIDANT – POZITIVNÍ A NEGATIVNÍ ÚČINKY

 

V alternativní medicíně má kratom zastoupení do dnes. Jeho analgetické účinky napomáhají snižovat bolest, příznivě působí proti střevním infekcím a některé studie srovnávají jeho účinky dokonce s morfiem. Dříve se také kratom využíval v Asii, jako lék při závislosti na opiátech.

Jeho účinky jsou lehce euforické až sedativní, ale také energetické a relaxační což se liší v závislosti na odrudě. Těch máme hned několik. Odrudy dělíme podle zbarvení žilek na listech. Ty jsou buď zelené, žluté, červené nebo bílé. Podle nich si také kratom získal svůj název. (Green, Yellow, Red, White) Druhý název v pořadí bývá obvykle podle místa pěstování, nebo v případě Maeng Da – se zde jedná například o vyšlechtěnou odrudu.

 

DRUHY KRATOMU

Všeobecně dělíme kratom do čtyř barev. Zelená, Červená, Bílá, Zlatá / Žlutá. Tyto čtyři druhy se liší nejen barvou, ale především svými účinky. Zelený kratom je nejvíce energetický, červený je nejvíce stimulační, bílý je nejvíce relaxační a zlatý kratom je něco mezi zeleným a červeným kratomem dohromady. Co se účinků týká, působí kratom na každého dost individuálně. Nejvyhledávanější je odruda Maeng Da, která patří v dnešní době mezi nejvíce oblíbené druhy kratomu. O toto prvenství se zasloužila díky svým silným účinkům, které jsou výraznější, než u většiny ostatních druhů.

 

Maeng Da Green

Energy: 10 Stimulant: 5 Relax: 3

je celosvětově nejvyhledávanější druh kratomu. Odruda Maeng Da je geneticky upravená a obsahuje mnohem větší množství alkaloidů, než ostatní odrudy. Maeng Da Green si svůj název získal díky zelenému zbarvení žilek na listech, podle čehož se druhy kratomu rozdělují. Vyznačuje se především kombinací energetických a stimulačních účinků. U většiny lidí je Maeng Da Green nejoblíbenější variantou, jelikož nabízí ze všech druhů (red, white, gold, green) nejlepší kombinaci energie a stimulace.

 

Maeng Da Red 

Energy: 4 Stimulant: 9 Relax: 8

se vyznačuje především svými stimulačními účinky. Prášek z pomletých listů bývá lehce do červena, což je způsobeno červeným zbarvením žilek na listech. Narozdíl od Maeng Da Green, je Maeng Da Red více stimulační a nedodává tolik energie. Jeho účinky jsou uvolňující a v některých případech až sedativní. Jeho chuť bývá o něco hořčí, něž u ostatních druhů.

 

Maeng Da White 

Energy: 6 Stimulant: 4 Relax: 7

má o něco méně energetické účinky něž Maeng Da Green a jsou popisovány spíše jako relaxační. Prášek z pomletých listů je o něco světlejší, než u Maeng Da Green, což způsobuje světlé zbarvení žilek na listech kratomu. Bílý kratom se využívá jako účinný relaxant s lehkou dávkou stimulace a energie. Všeobecně jsou jeho účinky nejvíce podobné Maeng Da Green, jen o něco slabší.

 

Maeng Da Gold 

Energy: 7 Stimulant: 7 Relax: 5

Označuje se jako druh s velmi intenzivními účinky. Je to způsobeno procesem sušení kratomových listů, který v tomto případě bývá mnohem delší, než u jiných druhů Maeng Da (Green, White a Red). Díky tomu kratom Maeng Da Gold získal unikátní alkaloidní profil, který je mnoha lidmi popisován jako někde mezi Maeng Da Red a Maeng Da Green. Je ideální alternativou Maeng Da Green a má navíc i velmi jemnou chuť.

 

SLEDUJ NÁS NA FACEBOOKU: KLIKNI ZDE!

 

UPOZORNĚNÍ: Článek má pouze informativní charakter. Kratom podle legislativy ČR není schváleným výživovým doplňkem, či potravinou. Jedná se tedy o sběratelský předmět. Informace zde uvedené slouží pouze k všeobecné informovanosti a nejedná se o šíření toxikomanie. Údaje zde uvedené, jsou dostupné volně na internetu a autor neručí za pravdivost či správnost uvedených údajů.

Main Menu x