KRATOM JAKO ANTIOXIDANT – POZITIVNÍ A NEGATIVNÍ ÚČINKY

A
A
kratom informace - co je to kratom - kratom dávkování - kratom účinky

účinky kratomu

účinky kratomu – co je to kratom? – informace o kratomu – účinky kratomu – účinky kratomu

KRATOM JAKO ANTIOXIDANT

– POZITIVNÍ A NEGATIVNÍ ÚČINKY –

 

O prospěšnosti antioxidantů pro lidské tělo jste už pravděpodobně slyšeli. Mají schopnost pohlcovat volné radikály a tím chránit buňky před předčasnou degenerací a stárnutí organismu. V případě, že se tělo těchto škodlivých látek dostatečně rychle nezbavuje, může přebytek volných radikálů v krajním případě způsobit i rakovinu, nebo jiné vážné onemocnění. Studie publikovaná na US National Library of Medicine National Institutes of Health prokázala příznivé účinky Mitragyna speciosa (neboli kratom) na lidský organismus a možné využití při nádorovém onemocnění.KRATOM JAKO ANTIOXIDANT - POZITIVNÍ A NEGATIVNÍ ÚČINKY

„Kratom má více antioxidantů, než zelený čaj.“

 

Kratom je bohatý na epikatechin což je flavonoid s vysokými antioxidačními vlastnostmi. Epikatechin snižuje peroxidaci lipidů , což je proces, při kterém volné radikály poškozují buňky napadením lipidů ve svých membránách. Mezi potraviny bohaté právě na epikatechin patří také například hrozny, nebo kakao. Prokazatelné jsou také pozitivní účinky kratomu na imunitu. Jelikož náš zdravotní stav ovlivňuje řada faktorů, jako je náš životní styl, či prostředí ve kterém žijeme, je proto důležité kompenzovat negativní vlivy těchto faktorů správným množstvím vitamínů, stopových prvků a antioxidantů. Kromě pozitivního vlivu na imunitní systém, kratom disponuje řadou dalších účinku.

Účinky kratomu nastupují cca po 15 – 25 minutách od požití. Délka a intenzita působení závisí na dávce kratomu. Při menší dávce trvají účinky 1,5 až 3 hodiny a po větší až 6 hodin. Při požití na lačný žaludek je efekt výraznější. Mezi ty hlavní řadíme:

 

Zvýšení energie

Při správné dávce, Vám kratom poslouží jako velmi dobrý booster energy. Kromě zvýšení energie, také zlepšuje koncentraci a schopnost se soustředit.

 

„Kratom není opiát, funguje však velice podobně.“

 

Lehká euforie

Stimulační účinky kratomu jsou přisuzovány vysoké koncentraci alkaloidů (v rozmezí od 0,5 do 1,5%). Jako nejhojnější alkaloid je označován Mitragin a v malém množství také 7-Hydroxymitraginin. Podle studie http://www.emcdda.europa.eu jsou účinky kratomu přirovnávány v menších dávkách k učincím kokainu. POZOR: Kratom není opiát, ačkoliv jsou jeho účinky velmi podobné. Naopak ho je možné využít při léčbě závislosti na opiátech i jiných drogách.

 

Pocit dobré nálady

Alkaloidy a látky v kratomových listech zvyšují hladinu serotoninu a dopaminu neboli „hormonu štěstí a radosti“. Při nedostatku těchto hormonů můžete trpět špatnou náladou až depresemi. Kratom lze proto také využít na zmírnění deprese.

 

Zvýšení sexuální výdrže a apetitu

Dalším zajímavým účinkem kratomu je zvýšení sexuální výdrže a apetitu. Tyto účinky můžeme pozorovat jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého hlediska. Při správné dávce kratom výrazně znásobí sexuální výdrž jedince. Údajně zvyšuje také plodnost.

Snížení krevního tlaku

Prokazatelné jsou i pozitivní účinky kratomu na vysoký tlak. Naopak při nízkém tlaku se po požití může dostavit nevolnost, závrať, nebo motání hlavy. V takovém případě je možné snížený tlak kompenzovat např. správným množstvím kofeinu.

 

Mezi další účinky řadíme: 

zmírnění úzkosti, proti zánětlivé účinky, vhodný pro diabetes typu 2, úleva od bolesti.

 

Při nesprávném množství (dávkování) může nastat: 

nevolnost, zácpa, úzkost, bolesti hlavy, deprese, nespavost.

Pokud se objeví příznaky jako například třes, pocení, motání hlavy, nevolnost, nebo zrychlený tep, tak se pravděpodobně jedná o předávkování. Pokud se dostaví únava, jedná se pravděpodobně o nadměrné snížení tlaku. Ani v jednom případě by se nemělo jednat o zdraví ohrožující problém. Pokud jsou ovšem tyto příznaky výrazné, je doporučeno vyhledat lékařskou pomoc.

 

Jak se kratom správně dávkuje si můžete přečíst v článku

JAK SE KRATOM UŽÍVÁ – DOPORUČENÉ DÁVKOVÁNÍ

 

ZÁVISLOST NA KRATOMU

Stejně jako u pozitivních a negativních účinků, které jsou prokázány méně, či více, je závislost na kratomu přinejmenším hodně neprozkoumaná. Některé studie ukázaly, že při větší konzumaci (20g denně) po dobu několika měsíců, je možné pozorovat bolesti hlavy, poruchy soustředěnosti, nebo sklony k depresím. Samozřejmě je potřeba provést další výzkumy, aby se riziko závislosti zcela prokázalo, ale i přesto je zde nutné dbát zvýšené opatrnosti.

SLEDUJ NÁS NA FACEBOOKU: KLIKNI ZDE!

 

UPOZORNĚNÍ: Článek má pouze informativní charakter. Kratom podle legislativy ČR není schváleným výživovým doplňkem, či potravinou. Jedná se tedy o sběratelský předmět. Informace zde uvedené slouží pouze k všeobecné informovanosti a nejedná se o šíření toxikomanie. Údaje zde uvedené, jsou dostupné volně na internetu a autor neručí za pravdivost či správnost uvedených údajů.

YOU MAY ALSO LIKE

Main Menu x